Geceze

Okuma süresi: < 1 dakika

Merhaba sevgili dostlar;

İçinizde bu “geceze” de ne demek diye lügatlere yahut Google’a müraccat edenler çıkmış veya çıkacak olabilir, boşuna yorulmasınlar, “geceze” Türkçede ilk defa kullanılan, bizim “uydurduğumuz” bir kelime. Hiçbir angajmanı, çağrışımı olmayan; hiçbir yere yakınlığı veya uzaklığı olmayan yalın bir kelime. Bomboş bir sayfa sanki. Ona anlam yükleyecek olan şey, burada yayımlanan yazılar olacak ve bunu zaman içerisinde hep beraber göreceğiz.

Biz edebiyat seven iki arkadaş olarak bu internet sitesini açmış bulunuyoruz. Sitemizde şimdilik yedi yazarımız her hafta düzenli yazı yazacaklar. İsteyen yazarımız istediği türde ve konuda yazmakta serbest. Bu sayfalarda öyküyle denemeyi, yemek yazısıyla mektubu, şiir tahliliyle günlüğü yan yana okuyabileceğiz.

Hiçbir iddiamız, beklentimiz ve hedefimiz yoktur. Çok okunma, çok takip edilme gibi kaygılardan uzağız; ayaklarımız yere basıyor, yaşadığımız çağın farkındayız. Tek hevesimiz, ortaya emek ürünü ve iyi edebiyata ulaşmaya çalışan yazılar koyabilmek.

Biz, edebiyatın bir “anlatma” aracı olmasından ziyade, onun bir “anlama” ve anladıklarımızı “paylaşma” vasıtası olduğunu dikkate alarak okumak ve yazmak istiyoruz. Edebiyat aracılığıyla insanı, hayatı, olayları ve eşyayı anlamaya, anladıklarımızın tadını çıkarmaya çalışıyoruz. Her yiğidin bir yoğurt yiyişi varsa bizimkisi budur. Bunu yaparken tamamen keyfimizin kâhyasına göre hareket ediyoruz. Hesap vereceğemiz, aferin alacağımız bir merci yok.

Biz anlama çabamızı böyle sürdürme niyetindeyiz. Çabamıza şahit ve ortak olmak isteyenler buyursunlar, kapı burada 🙂

Geceze

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.