Hissiyatlar Fihristi I – Hissetmek

Okuma süresi: < 1 dakika

Hissetmek mi hissetmemek mi?

İstesek de istemesek de çizdiğimiz bir çemberin etrafında dönüp duruyoruz. Bazen durup düşünmeden dönmeye devam ediyoruz. Duygularımıza dönüp bakmadan, kaçarcasına yol alıyoruz hayat çizgimizde. Hepimizde bir çekince: Ya hissedersem? Ya mantığım duygularıma yenik düşerse? Belki de bu soruların cevabını düşünmemek için hissetmemeyi yeğliyoruz, mantıklı olan bu diye de kandırıyoruz kendimizi.

Seçimimizde ısrar edersek bir valize kapatırız duygularımızı. Sonra da en derinlere gömeriz, varlığını bile hissetmek istemediğimiz için. Her bir olayla karşılaşınca yeni bir duygu katlar koyarız valize. Valiz dolar, kapanması için zorlanması gerekir. O valizi açıp her şeyi teker teker katlamak belki de boşaltmak bir seçenek olmaktan çıkmıştır artık. Ama bir gün gelir ve valiz kapanmaz, dikişler dayanmaz, fermuarları patlar. Yıllardır hissetmekten çekindiğimiz duygular, çamaşırlar gibi saçılır etrafa. Gerçekten mantıklı olan bu muydu diye bakakalırız önümüzdeki karmaşıklığa. Bazılarımız yine bir şekilde gözü kapalı sıkıştırır her şeyi ve daha büyük daha derin bir valize gömer. Gizledikçe unutur, valizler içinde çürümeye yüz tutar duygularını. Çürümekle kalmaz, etrafa siner kokusu. Böylece hem kendileri hem duyguları çürüyerek göç ederler bu hissiyatlarla dolu dünyadan.

Cesaretli olanlarımız da toparlamaya koyulur. Teker teker bakar elindekilere. Yaşadıkça kurtulur yüklerinden. Bazılarını ise alıp dolaba kaldırır, doğru zamanı bekler. Duygular zamanla giyilir, hissedilir. Ne kapatılması gereken valizler ne de takılması gereken maskeler kalır ortada. Gömülmesi ve saklanması gereken bir yığın yoktur. Özgürce asar duygularını. İşte o zaman fark ederiz saklamanın ne kadar yorucu olduğunu. Peki o zaman ‘mantıklı’  olan hissetmek mi hissetmemek mi?

One thought on “Hissiyatlar Fihristi I – Hissetmek

  • Ocak 5, 2023 tarihinde, saat 12:55
    Permalink

    Ne güzel anlatmış kaçtığımız hisleri ve bizdeki yüklerini.

    Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir